Jednostki i podmioty z terenu Powiatu Garwolińskiego realizujące usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemocą.
Baza teleadresowa instytucji pomagających osobom dotkniętym przemocą domową
Punkty Interwencji Kryzysowej na terenie województwa mazowieckiego .xlsx
Wykaz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży .xlsx
Rejestr_jednostek_specjalistycznego_poradnictwa_na_terenie_województwa_mazowieckiego_.xls
Wykaz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia na terenie województwa mazowieckiego
Wykaz organizacji pozarządowych świadczących usługi dla osób i rodzin doznających przemocy domowej
TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
Szanowni Państwo,
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia, mieszczące się przy ul. Korotyńskiego 13 w Warszawie, we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości organizuje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach 22-27 lutego 2016r. Zapraszamy osoby z województwa mazowieckiego do skorzystania z bezpłatnych porad u psychologa, prawnika, komornika, notariusza oraz policjanta.
Informujemy również, że od początku roku 2016 Pogotowie "Niebieska Linia" prowadzi, w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku, ul. Komunardów 10, filię Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach działalności Ośrodka oferujemy pomoc psychologiczną, pomoc prawną oraz różne formy pomocy materialnej dla osób pokrzywdzonych przestępstwem (w wyniku: uszkodzenia ciała, bójki lub pobicia, wypadku komunikacyjnego, gróźb karalnych, gwałtu/wykorzystania seksualnego, przemocy w rodzinie, niealimentacji, kradzieży, rozboju, oszustwa, uszkodzenia mienia i innych) oraz członków najbliższej rodziny osoby pokrzywdzonej.
PODSTAWOWE INFORMACJE O MOŻLIWOŚCIACH UZYSKANIA POMOCY DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. Jeśli problem przemocy dotyczy Ciebie i Twojej rodziny, to nie czekaj - spróbuj zmienić swoje życie korzystając z pomocy służb i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
♦ Ofiara przemocy w rodzinie może szukać pomocy w Ośrodku Pomocy Społecznej, funkcjonujący w każdej gminie. Tam uzyskać można wsparcie, poradę o możliwościach przedsięwzięcia kolejnych działań oraz pomoc finansową.
♦ Osobą, u której również można szukać pomocy jest dzielnicowy,którego obowiązkiem jest otoczenie opieką rodziny, w której dochodzi do aktów przemocy. W tym celu należy zgłosić się bezpośrednio do dzielnicowego bądź do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Posterunku Policji .
♦ W przypadku, wszczęcia przez sprawcę przemocy awantury domowej, należy skontaktować się z Komendą Powiatową Policji pod nr 997 lub 112, a policjanci przeprowadzą interwencję domową.
♦ O sytuacji w rodzinie, w której dochodzi do przemocy, można poinformować również szkolnego pedagoga lub psychologa, którzy z racji pełnionej funkcji zapewnią wsparcie i dyskrecję. Jeśli w szkole nie ma osób pełniących takie funkcje, warto o problemie powiedzieć nauczycielowi, któremu najbardziej ufamy.
♦ Jeśli przemoc domowa związana jest z nadużywaniem alkoholu przez sprawcę, to pomocy można szukać w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,działającej przy każdym urzędzie gminy.
♦ Pomoc psychologiczna, terapia rodzin, terapia uzależnień i porady prawne - taką pomoc można uzyskać w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Garwolinie ul. Sportowa 5, tel. 25 682 43 19.
♦ Bezpłatne porady prawne można uzyskać w Biurze Porad Obywatelskich w Garwolinie ul. Zgody 2, tel. 25 682 20 75.
♦ Bezpłatną pomoc prawną świadczą również:
- Fundacja Centrum Praw Kobiet w Warszawie ul. Wilcza 60/19, tel.
22 622 25 17
- Fundacja Dzieci Niczyje w Warszawie ul. Mazowiecka 12/25, tel. 22 826 88 62
♦ Wsparcie, pomoc psychologiczną i prawną oraz informacje o sposobach i procedurach uzyskania pomocy ofiary przemocy uzyskają dzwoniąc do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02.
Informator który zawiera porady jak i gdzie zgłaszać przypadki fizycznego lub psychicznego nękania można pobrać tutaj: